pripravujeme aktuálne novinky,postrehy…   Mesto  Rim.SobotaAkcie mesta Rim.Sobota

2.2. – 31.3.2012   9:00-17:00

GMM Rim. Sobota

Príroda v detailoch-detaily v prírode a sex v tráve

výstava venovaná 130. výročiu založenia GMM v Rim. Soobte

2.3. – 31.3.2012   10:00

Knižnica Mateja Hrebendu

Rozprávkový svet Veroniky Lesany Renčkovej

výstava divadelných bábok, ilustrácií a obrazov

7.3. – 30.4.2012   15:00

Gemersko-malohontské múzeum Rim. Sobota

Kovačická insita pred Veľkou nocou

venované 130. výročiu založenia GMM

20.3.2012   19:00

Divadelná sála Domu kultúry

32. hudobná jar

klavírny recitál Kristíny Smetanovej a Norberta Daniša

1.3. – 31.3.2012   9:00

GMM

Keltský meč z Drne

Keltský meč v pošve

V roku 1962, pri ťažbe piesku v obci Drňa, v polohe Birinyi part bolo porušené keltské pohrebisko so žiarovým pochovávaním. Pri ťažbe piesku bol okrem iných nálezov objavený aj nález keltského železného meča vloženého do železnej pošvy. Železná pošva meča je bohato zdobená tepanou a rytou výzdobou, ktorú tvoria geometrické, rastlinné, ako aj zoomorfné motívy (vtáčie motívy).
Kelti boli v staroveku známi svojou divosťou, húževnatosťou a bojovnosťou. Podľa antických autorov ženy bojovali rovnako statočne ako muži. Typická zbroj keltských bojovníkov pozostávala z meča, z kopije a štítu.
V priebehu 3. a 2. storočia pred Kr. sa u Keltov vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorý sa uplatňoval predovšetkým na pošvách mečov, čím sa v Karpatskej kotline vytvorila tzv. „skupina krásnych uhorských mečov“. Tieto meče sú charakteristické predovšetkým rytou, tepanou a plastickou výzdobou, ktorú tvoria zvieracie motívy predstavujúce rôzne druhy bájnych zvierat, ako sú napr. draky. Takéto meče sa stali symbolom spoločenského postavenia, vlastnili ich len vodcovské osobnosti keltského sveta. Keltské meče dosahovali dĺžku zhruba 80 cm, nosili sa v pošve zavesené na koženom alebo bronzovom opasku.
Meč s pošvou z Drne je jedným z najlepšie zachovaných predstaviteľov tejto skupiny mečov a je chronologicky zaradený do 2 storočia pred Kr.
Kelti na území Gemera – Malohontu v období 3. – 2. storočia pred Kr. vytvorili pomerne významnú enklávu. Pohrebisko v Drni sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie keltské pohrebiská v Karpatskej kotline, na ktorom boli žiarovým spôsobom pochovaní aj vrcholní predstavitelia keltskej moci.